השמיטה חקלאות גינון וטבע

גינת גג – לחלום בירוק

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
Print

דמיינו לעצמכם מקלט מעל רחובות העיר השוקקים, בו תוכלו להימלט מג'ונגל הבטון ולטבול את עצמכם ביופיו של הטבע. גינת גג מציעה בדיוק את זה, נווה מדבר שליו המשלב את היתרונות של גינה עם הנוחות של סביבה עירונית. במאמר זה נחקור את הרעיון של גינת גג, את היתרונות הרבים שלה וכיצד היא יכולה לשפר את חייך. אז בואו נצלול פנימה ונגלה את הקסם שבחלום בירוק!

מהי גינת גג?

גינת גג, המכונה גם גינת גג או גג ירוק, מתייחסת לחלל גינה שנוצר על גג בניין. זה כרוך בהפיכת אזור לא מנוצל אחרת לנוף שופע מלא בצמחייה, פרחים ואפילו עצים קטנים. גינות גג יכולות לנוע בין הגדרות פשוטות וזלות תחזוקה לעיצובים משוכללים הדומים לגינה מסורתית.

היתרונות של גינת גג

הפחתת אי החום העירוני: גינות גג עוזרות להילחם באפקט אי החום העירוני על ידי הפחתת טמפרטורות הסביבה. הצמחים והירק סופגים חום ומספקים בידוד טבעי, מוריד את צריכת האנרגיה ושיפור איכות האוויר.

ניהול מי סופה: גינות גג פועלות כמערכת טבעית לניהול מי סופה על ידי ספיגת מי גשמים, הפחתת נגר ומזעור העומס על מערכות הניקוז העירוניות. הם ממלאים תפקיד חיוני במניעת הצפות וזיהום מים.

אסתטיקה משופרת: גינת גג מוסיפה יופי ומשיכה ויזואלית לגג משעמם אחרת. הוא יוצר מרחב תוסס וירוק שניתן ליהנות ממנו הן בתוך הבניין והן מהאזורים הסמוכים, ומעלה את האווירה הכללית.

רווחה משופרת: לחיבור עם הטבע יש יתרונות בריאותיים רבים. גינות גג מספקות נסיגה מסביבת הבטון, ומציעות סביבה שלווה המקדמת רגיעה, הפחתת מתח ורווחה נפשית.

יעילות אנרגטית: גינות גג מספקות בידוד טבעי, מפחית את הצורך במיזוג אוויר מוגזם בקיץ וחימום בחורף. זה מוביל לחיסכון באנרגיה ולטביעת רגל פחמנית קטנה יותר.

הפחתת רעש: הצמחייה בגינת גג פועלת כמחסום קול טבעי, סופג וחוסם זיהום רעש מהסביבה. בכך ניתן לשפר משמעותית את הסביבה האקוסטית הן עבור דיירי הבניין והן עבור הקהילה השכנה.

עיצוב גינת גג: שיקולים מרכזיים

יצירת גינת גג מוצלחת דורשת תכנון קפדני והתחשבות בגורמים שונים. הנה כמה שיקולים מרכזיים שכדאי לזכור בעת עיצוב נווה מדבר ירוק משלך:

שלמות מבנית: לפני שממשיכים בפרויקט גינת גג, חיוני לוודא שמבנה המבנה יכול לתמוך במשקל הנוסף של הגינה. מומלץ להתייעץ עם מהנדס מבנים כדי להעריך את ההיתכנות ולבצע את כל השינויים הנדרשים.
איטום וניקוז: מערכות איטום וניקוז נכונות הן חיוניות למניעת נזילות ונזקי מים. התקנת קרום עמיד למים ומערכת ניקוז אמינה תגן על המבנה ותבטיח את אורך החיים של גינת הגג.
חשיפה לאור השמש: הערכת כמות אור השמש שהגג שלך מקבל חיונית לבחירת צמחים מתאימים. צמחים מסוימים משגשגים בשמש מלאה, בעוד שאחרים מעדיפים אזורים מוצלים. שקול את כיוון הבניין וכל גורמי הצללה פוטנציאליים כדי לקבוע את בחירת הצמחים האידיאלית.
תנאי רוח: סביבות גג נתונות לרוב לרוחות חזקות יותר מאשר גינות צמודי קרקע. בחירה בצמחים עמידים לרוח ושילוב שברי רוח או מחסומים יסייעו בהגנה על הגינה ובמניעת נזקים.
נגישות ובטיחות: תכנן את גינת הגג מתוך מחשבה על נגישות ובטיחות. התקן מעקות יציבים, שבילים מתאימים, והבטח גישה נוחה לתחזוקה ולמצבי חירום.
ערכות נושא ותכונות עיצוב: החלט על נושא עיצובי המשלים את החזון הכולל שלך. שלבו אלמנטים כמו פינות ישיבה, מיכלים דקורטיביים, פסלים ותכונות מים כדי לשפר את המשיכה האסתטית של הגן.

בחירת הצמחים הנכונים לגינת הגג שלך

לבחירת הצמחים יש תפקיד מכריע בהצלחת גינת הגג שלכם. קחו בחשבון את הגורמים הבאים בבחירת צמחים:

תאימות לאקלים: בחר בצמחים המתאימים היטב לאקלים ולתנאי מזג האוויר המקומיים. בחר מינים שיכולים לעמוד בחום, רוח ותנודות טמפרטורה.
עמידות לבצורת: מכיוון שסביבות גגות נוטות להתייבש מהר יותר מגינות צמודי קרקע, בחרו צמחים בעלי סבילות טובה לבצורת. סוקולנטים, עשבים נוי ומיני צמחים מקומיים הם בחירה מצוינת.
אפשרויות קלות משקל: בחרו צמחים קלים יחסית כדי למנוע עומס יתר על מבנה הגג. בחר בשיטות שתילה ללא אדמה או בחומרי שתילה קלים כדי להפחית את המשקל הכולל של הגינה.
גינון אנכי: השתמש בטכניקות גינון אנכי כדי למקסם את המרחב וליצור עניין ויזואלי. התקן סבכות, קירות חיים או סלים תלויים כדי לשלב צמחים הגדלים אנכית.
תחזוקה נמוכה: בחר צמחים בעלי תחזוקה נמוכה הדורשים טיפול מינימלי ומשגשגים בסביבת הגג. זה יבטיח שהגינה תישאר יפה וניתנת לניהול לאורך כל עונות השנה.

עצות תחזוקה וטיפול לגינת גג משגשגת

תחזוקת גינת גג כרוכה בטיפול ותשומת לב קבועים על מנת להבטיח את חיוניותה לאורך זמן. הנה כמה עצות תחזוקה כדי לשמור על משגשג נווה המדבר הירוק שלך:

השקיה: השקה את הצמחים באופן קבוע, במיוחד בתקופות יובש. שקול מערכות השקיה אוטומטיות או מיכלי השקיה עצמית כדי לפשט את תהליך ההשקיה.
דישון: ספק חומרי הזנה מתאימים לצמחים באמצעות דשנים אורגניים או דשנים בשחרור איטי. עקוב אחר הדרישות הספציפיות של כל מיני צמחים כדי לקדם צמיחה בריאה.
הדברת עשבים: בדוק באופן קבוע את הגינה לאיתור עשבים שוטים והסר אותם מיד. עשבים שוטים יכולים להתחרות עם הצמחים הרצויים על חומרים מזינים ומים, ולהשפיע על צמיחתם ועל בריאותם הכללית.
גיזום וגיזום: גיזום וקצץ את הצמחים לפי הצורך כדי לשמור על צורתם, לשלוט בצמיחה ולקדם את זרימת האוויר. גיזום קבוע גם מעודד התפתחות של פריחה ועלווה תוססים יותר.
ניהול מזיקים ומחלות: מעקב אחר הצמחים לאיתור מזיקים ומחלות. נקטו באמצעי המניעה הדרושים וטפלו בהקדם בכל נושא למניעת התפשטות ונזק לגינה.

שיטות קיימא בגינון גגות

גינון גגות מהווה הזדמנות לאמץ שיטות בר קיימא ולתרום לעתיד ירוק יותר. להלן כמה גישות בר קיימא לשילוב בגינת הגג שלך:

קצירת מי גשמים: אסוף ואחסן מי גשמים כדי להשקות את גינת הגג שלך. התקן חביות גשם או מערכת ייעודית לאיסוף מי גשמים כדי להפחית את צריכת המים ולהסתמך על אספקה עירונית.
קומפוסטציה: הטמעת מערכת קומפוסט למיחזור שאריות מטבח ופסולת גינה. קומפוסט מעשיר את האדמה ומספק חומרי הזנה טבעיים לצמחים, מקדם את בריאותם וחיוניותם.
שימוש בצמחים מקומיים: שלב מיני צמחים מקומיים בגינת הגג שלך. צמחים מקומיים מותאמים למערכת האקולוגית המקומית ודורשים פחות מים ותחזוקה בהשוואה לזנים שאינם מקומיים.
ניהול מזיקים משולב (IPM): אמץ אסטרטגיות IPM לניהול מזיקים ומחלות בצורה ידידותית לסביבה. זה כרוך בשימוש בטורפים טבעיים, בשיטות הדברה אורגניות ובשיטות תרבותיות כדי למזער התערבויות כימיות.
יעילות אנרגטית: שקול התקנת פאנלים סולאריים על הגג כדי לרתום אנרגיה מתחדשת. פאנלים סולאריים יכולים להפעיל תאורה, מערכות השקיה ורכיבים חשמליים אחרים בגינת הגג, ולהפחית את ההסתמכות על מקורות אנרגיה קונבנציונליים.

גינות גג מסביב לעולם: דוגמאות מעוררות השראה

ה-High Line (ניו יורק, ארצות הברית): הפארק המוגבה הזה שנבנה על קו רכבת מטען היסטורי מציג שילוב מדהים של ירוק, מתקנים אומנותיים ונופים עוצרי נשימה של העיר.

גנים ליד המפרץ (סינגפור): גנים איקוניים אלה כוללים גנים אנכיים מרהיבים, מבנים עתידניים ותצוגה מדהימה של צמחים מרחבי העולם.

Kensington Roof Gardens (לונדון, בריטניה): ממוקם בראש חנות כלבו לשעבר, גן הגג היפה הזה מתהדר בגינון מעולה, גנים עם נושאים ואפילו פלמינגו תושבים.

CaixaForum (מדריד, ספרד): מרכז תרבות ואמנויות זה כולל גן אנכי מהפנט שעוצב על ידי פטריק בלאן, הידוע בעבודתו החלוצית בצמחייה אנכית.

גני הגג בדרי אנד טומס (לונדון, בריטניה): גנים מדהימים אלה משתרעים על פני 1.5 דונם ומציעים מפלט שליו בתוך העיר ההומה, עם נחל זורם ונופים מרשימים.

איך ליצור אווירה מרגיעה בגינת הגג שלך

כדי ליצור אווירה מרגיעה בגינת הגג שלך, שקול את העצות הבאות:

ישיבה נוחה: ספק אפשרויות ישיבה נוחות שבהן תוכל להירגע, לקרוא ספר או ליהנות מהנוף. בחרו בריהוט עמיד בפני מזג אוויר המשלים את העיצוב הכולל של הגינה.
תאורת סביבה: התקינו גופי תאורת סביבה ליצירת אווירה חמימה ומזמינה בשעות הערב. השתמש בתאורה רכה וחמימה המעצימה את יופיו של הגן תוך מתן תאורה נאותה.
צמחים ריחניים: שלבו צמחים ריחניים כמו לבנדר, יסמין או ורדים כדי למלא את האוויר בניחוחות מענגים. צמחים אלה לא רק מוסיפים משיכה חושית, אלא גם מושכים מאביקים לגינת הגג שלך.
תכונות מים: שקול להוסיף מזרקה קטנה, בריכה מחזירה אור או קיר מים כדי להכניס את הצליל המרגיע של מים זורמים לתוך נווה המדבר על הגג שלך. מאפייני מים יוצרים אווירה מרגיעה ומסווים רעשים עירוניים.
מסכי פרטיות: אם הפרטיות היא דאגה, שלבו מסכים או סבכות מעוטרים בצמחים מטפסים כדי ליצור אזורים מבודדים בתוך הגן. זה יגביר את תחושת השלווה וההסתגרות.

מקסימום יעילות שטח בגינון גגות

לגינות גג יש לרוב שטח מוגבל, הדורש עיצוב מתחשב ואופטימיזציה של החלל. להלן כמה אסטרטגיות למיצוי יעילות שטח:

שתילה אנכית: נצל את החללים האנכיים על ידי התקנת סבכות, קירות חיים או סלים תלויים. טכניקות אלה מאפשרות לך לגדל צמחים כלפי מעלה, ולשחרר שטח קרקע יקר.
מיכלים קומפקטיים: בחרו במיכלים ואדניות קומפקטיים המשתלבים היטב בחללים צרים. בחר אדניות אנכיות או מדורגות כדי למקסם את מספר הצמחים שתוכל לגדל בשטח מוגבל.
אלמנטים רב-פונקציונליים: שלבו אלמנטים רב-פונקציונליים כמו ישיבה עם אחסון מובנה, מיטות מוגבהות עם ישיבה משולבת או אדניות המשמשות כמסכי פרטיות. אלמנטים אלה משרתים מטרות כפולות ומייעלים את השימוש בחלל.
Espalier וטכניקות אימון: Espalier היא טכניקה שבה הצמחים מאומנים לצמוח שטוח כנגד קיר או סבכה. שיטה זו חוסכת מקום תוך יצירת תצוגה אטרקטיבית ומאורגנת של צמחים.
קיבוץ ושכבות: קבצו יחד צמחים עם דרישות מים ואור שמש דומות. שכבות צמחים בגבהים והרגלי צמיחה שונים כדי ליצור עומק ולמקסם את ההשפעה החזותית בחלל מצומצם.

ההשפעה הכלכלית והסביבתית של גינות גג

לגינות גג יתרונות כלכליים וסביבתיים משמעותיים. הנה כמה דרכים שבהן הם משפיעים לטובה על הסביבה שלנו:

חיסכון באנרגיה: הבידוד שמספקות גינות הגג מפחית את הצורך בקירור וחימום מלאכותיים, וכתוצאה מכך צריכת אנרגיה נמוכה יותר וחיסכון בעלויות.
איכות אוויר משופרת: גינות גג מסייעות בסינון מזהמים וחלקיקים הנישאים באוויר, ומשפרות את איכות האוויר הכוללת באזורים עירוניים. הם פועלים כמטהרי אוויר טבעיים, ומפחיתים את השפעת הזיהום על בריאות האדם.
ערך נכס מוגבר: בניינים עם גינות גג מעוצבות ומתוחזקות היטב חווים לרוב ערך נכס מוגבר. הנוכחות של גינת גג משפרת את האטרקטיביות והנחשקות של הנכס.
חיסכון בניהול מי סופה: על ידי הפחתת נגר מי סופה, גינות גג מקלים על העומס על מערכות הניקוז העירוניות. הדבר מוביל לחיסכון בעלויות בתחזוקת התשתיות ומפחית את הסיכון להצפות.
מרחבים ירוקים עירוניים: גינות גג תורמות ליצירת מרחבים ירוקים בתוך סביבות עירוניות. הם מספקים הזדמנויות למנוחה, בילוי וחיבור עם הטבע, ומקדמים אורח חיים עירוני בריא ובר-קיימא יותר.

התגברות על אתגרים בבניית גינות גג

בעוד גינות גג מציעות יתרונות רבים, הבנייה שלהן יכולה להציב אתגרים מסוימים. להלן כמה אתגרים נפוצים וכיצד להתגבר עליהם:

מגבלות מבניות: ערכו הערכה מבנית כדי להבטיח שהבניין יכול לתמוך בעומס הנוסף של גינת גג. התייעץ עם מהנדס מבנים כדי לקבוע את כל החיזוקים או השינויים הדרושים.
איטום וניקוז: מערכות איטום וניקוז נכונות חיוניות למניעת נזילות ונזקי מים. צור קשר עם אנשי מקצוע מנוסים בבניית גינות גג כדי להבטיח התקנה נכונה של מערכות אלו.
נגישות: תכנן גישה נוחה לגינת הגג במהלך הבנייה ולתחזוקה עתידית. שלב מדרגות, רמפות או מעליות כדי להבטיח גישה נוחה לפעילויות גינון ומצבי חירום.
בחירת צמחים: בחר צמחים המתאימים היטב לסביבת הגג, תוך התחשבות בגורמים כגון חשיפה לרוח, זמינות אור השמש ותנאי הקרקע. התייעצו עם מומחי גננות כדי לבחור את מיני הצמחים המתאימים ביותר.
שיקולי תחזוקה: קחו בחשבון את דרישות התחזוקה ארוכות הטווח של גינת הגג בשלב התכנון. יש לוודא שהגינה מתוכננת לקלות תחזוקה וניתן לבצע פעולות תחזוקה בבטחה.

שילוב טכנולוגיה בגינות גג

השילוב של טכנולוגיה בגינות גג יכול לשפר את הפונקציונליות והקיימות שלהן. הנה כמה התקדמות טכנולוגית שכדאי לקחת בחשבון:

מערכות השקיה: התקן מערכות השקיה חכמות המשתמשות בנתוני מזג אוויר וחיישני לחות כדי לייעל את השימוש במים. מערכות אלו יכולות להתאים את לוחות הזמנים של השקיה בהתאם לצרכים הספציפיים של הצמחים ולתנאי מזג האוויר.
מערכות ניטור גג ירוק: השתמש במערכות ניטור כדי לעקוב אחר הביצועים של גינת הגג שלך. מערכות אלו מודדות פרמטרים כגון לחות אדמה, טמפרטורה ורמות אור, ומאפשרות לך לקבל החלטות מונעות נתונים לבריאות הצמח האופטימלית.
תאורה באמצעות אנרגיה סולארית: השתמשו בגופי תאורה המופעלים על ידי שמש כדי להאיר את גינת הגג במהלך שעות הערב. אורות סולאריים חסכוניים באנרגיה ודורשים תחזוקה מינימלית, מה שהופך אותם לאפשרות תאורה ידידותית לסביבה.
אדניות חכמות: שלבו אדניות חכמות המצוידות בחיישנים המנטרים את לחות הקרקע, רמות חומרי הזנה ובריאות הצמח. אדניות אלו יכולות לשלוח הודעות או התראות לסמארטפון שלך, מה שמאפשר לך לספק טיפול ותשומת לב בזמן לצמחים שלך.
תוכנת דוגמנות גגות ירוקים: השתמש בתוכנה מיוחדת כדי לדמות ולדגמן את הביצועים של גינת הגג שלך. כלים אלה יכולים לסייע באופטימיזציה של אסטרטגיות התכנון, בחירת המפעל והתחזוקה ליעילות וקיימות מקסימלית.

קידום המגוון הביולוגי עם גינות גג

גינות גג יכולות למלא תפקיד משמעותי בקידום המגוון הביולוגי בסביבות עירוניות. כך תוכלו לעודד מגוון ביולוגי בגינת הגג שלכם:

מיני צמחים מקומיים: כלול מגוון מיני צמחים מקומיים בגינת הגג שלך. צמחים מקומיים מושכים חיות בר מקומיות, כגון ציפורים, דבורים, פרפרים וחרקים מועילים, התורמים למערכת אקולוגית מגוונת.
מאכילי ציפורים ותיבות קינון: התקן מאכילי ציפורים ותיבות קינון כדי לספק מזון ומחסה לציפורים. תכונות אלו מושכות מיני ציפורים שונות ותורמות למגוון הביולוגי הכולל של גינת הגג.
צמחים ידידותיים לאבקה: צמח פרחים עשירים בצוף ואבקה כדי למשוך מאביקים כמו דבורים ופרפרים. מאביקים אלה ממלאים תפקיד מכריע בהתרבות צמחים ומסייעים בשמירה על מערכת אקולוגית בריאה.
מקורות מים: צור מקורות מים כגון קערות רדודות או בריכות קטנות כדי לספק נקודות שתייה ורחצה לציפורים, חרקים וחיות בר אחרות. תכונות מים מוסיפות לגיוון ולחיוניות של גינת הגג.
מלונות באגים: שלבו מלונות באגים או בתי גידול של חרקים בגינת הגג שלכם. מבנים אלה מציעים מחסה וקינון עבור חרקים מועילים, כולל פרת משה רבנו, כנפיים ודבורים בודדות, המסייעים בשליטה טבעית במזיקים.

חקלאות על הגג: מגמה צומחת

חקלאות על הגג היא טרנד משגשג בחקלאות עירונית, המאפשרת גידול של גידולי מזון וקידום ייצור מזון מקומי. הנה הסיבה שחקלאות על הגג צוברת פופולריות:

ביטחון תזונתי: חוות גג תורמות לביטחון תזונתי על ידי קירוב ייצור המזון לאזורים עירוניים. הם מפחיתים את ההסתמכות על תחבורה למרחקים ארוכים ומספקים תוצרת טרייה ומזינה לקהילות המקומיות.
ניצול שטחים לא מנוצלים: גגות מספקים שטח גידול יקר באזורים שבהם זמינות הקרקע מוגבלת. על ידי ניצול גגות לחקלאות, אנו יכולים לייעל את השימוש בשטחים שאינם מנוצלים וליצור מערכות מזון בר קיימא.
יתרונות סביבתיים: חקלאות על הגג מפחיתה את אפקט אי החום, מפחיתה את נגר מי הסער ומשפרת את איכות האוויר. זה גם ממזער את השימוש בחומרי הדברה ודשנים כימיים, ומקדם שיטות חקלאיות ידידותיות לסביבה.
מעורבות קהילתית: חוות גג יכולות לשמש כמרחבים קהילתיים, מטפחת אינטראקציה חברתית, חינוך ושיתוף פעולה. הם מספקים הזדמנויות לתושבים עירוניים לעסוק בחקלאות ולהתחבר מחדש למזון שהם צורכים.
הזדמנויות כלכליות: חקלאות על הגג יכולה ליצור הזדמנויות כלכליות באמצעות מכירת מזון מקומית, יצירת מקומות עבודה ויזמות. היא תומכת בכלכלות מקומיות ותורמת לפיתוח מערכת מזון עירונית בת קיימא וגמישה.

לסיכום

גינות גג מציעות שפע של יתרונות, החל מקיימות סביבתית ויעילות אנרגטית ועד לשיפור הרווחה ואסתטיקה משופרת. על ידי יצירת נווה מדבר על הגג, אתה יכול להפוך חלל רגיל למקלט תוסס ושופע שמקרב אותך לטבע. בין אם אתם חולמים על מפלט שליו, גינה משגשגת או חוות גג בת קיימא, האפשרויות הן אינסופיות. אז, אמצו את היופי של גינות הגג ותנו לדמיון שלכם להמריא בין הצמחייה שמעל.

שאלות נפוצות

1. האם אני יכול ליצור גינת גג על כל בניין?

אמנם ניתן ליצור גינת גג על מבנים רבים, אך חיוני להבטיח שהמבנה יוכל לתמוך במשקל הנוסף ושישנן מערכות איטום וניקוז מתאימות. התייעצו עם אנשי מקצוע כדי להעריך את היתכנות והתאמת הבניין שלכם.

2. האם אני צריך ניסיון רב בגינון כדי לתחזק גינת גג?

לא, לא צריך ניסיון רב בגינון כדי לתחזק גינת גג. התחל עם צמחים בעלי תחזוקה נמוכה, וללמוד בהדרגה תוך כדי. זה תמיד מועיל לחקור ולהתייעץ עם משאבי גינון או לבקש עצות ממומחים מקומיים כדי להבטיח שהצמחים שלך ישגשגו.

3. האם גינת גג יכולה לעזור להפחית את חשבונות האנרגיה שלי?

כן, גינות גג יכולות לעזור להפחית את חשבונות האנרגיה על ידי מתן בידוד טבעי. הצמחים סופגים חום, מורידים את טמפרטורת המבנה ומצמצמים את הצורך במיזוג יתר בקיץ. בחורף, הגינה משמשת כשכבת בידוד נוספת, ומפחיתה את דרישות החימום.

4. האם קיימים מענקים או תמריצים ליצירת גינת גג?

באזורים מסוימים עשויים להיות מענקים, תמריצים או הטבות מס זמינות לעידוד יישום תשתיות ירוקות, כולל גינות גג. חקור תוכניות או יוזמות של ממשל מקומי המקדם קיימות כדי לבחון אפשרויות תמיכה פיננסיות אפשריות.

5. האם אני יכול לגדל ירקות ופירות בגינת גג?

כן, חקלאות על הגג מאפשרת גידול של ירקות ופירות שונים. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון גורמים כמו חשיפה לאור השמש, תנאי הרוח ומגבלות המשקל בעת גידול יבולים אכילים. התייעץ עם מומחי גינון או ארגוני חקלאות עירונית לקבלת הדרכה לגבי צמחים מתאימים לסביבת הגג הספציפית שלך.

 

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
Telegram
Print

מאמרים אחרונים

הירשמו לעדכונים

אל תהססו לקבל מידע חדש, טיפים ותובנות לגבי גינון.